Moje starší dcera je konzervativní jedlík. Dobrý jedlík, ale konzervativní. Zatímco ta mladší bez váhání ochutná cokoliv, s tou starší mám domluvu. Ochutnat musí všechno. Ale kolikrát se na něco neznámého podívá a už kroutí hlavou. Miluju potom ty okamžiky, když zjistí, že jí to vlastně chutná. Na druhou stranu ví, že bych ji nikdy nenutila do něčeho, co sama nejím. Koneckonců, v naší rodině vařím já a tak jíme hlavně to, co chutná mně.
Asi si dokážete představit, jaký byl scénář s touto polévkou.
„Mami, tohle už jsme někdy měli?“
„Ano, měli. Jez, ať ti to nevystydne.“ Dobře, drobná lež. Měli, ale ona ne.
Jedna lžíce, druhá lžíce, třetí a jen si sednu ke stolu, už má skoro hotovo a jen hlásí. „Mňam, ta mně moc chutná, to je moc dobrá polívka.“
Zůstávám skoro oněmělá, protože tentokrát ta mladší stávkuje. Prostě Hlava XXII.
S chřestem nepracuji moc často, ale když začala sezóna chřestu, tak jsem neodolala. Ta u nás začíná v polovině dubna a trvá zhruba do konce června. Neznamená to, že byste mimo toto období chřest nekoupili, jen nebude český.
Čerstvý bílý chřest je hodně pevný, má sevřené hlavičky a je lesklý. Když ho naříznete, vytéká bílá míza. Čerstvý bílý chřest se nedá ohnout, ale praskne. Naopak, pokud je bílý chřest gumový, nekupujte ho. U zeleného chřestu ale není lehký ohyb na škodu.
Chřest je skoro superpotravina. Je dobrým zdrojem vlákniny a je bohatý na vitamíny jako je beta-karoten, vitamíny B, vitamín C, E a K, kyselinu listovou, asparagovou, esenciální oleje, riboflavin. Má nízký obsah cukrů a nízkou energetickou hodnotu, hodí se tedy i při dietách.
Má spoustu léčebných účinků mezi které například patří:
- Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak, zlepšuje látkovou výměnu.
- Pomáhá udržet zdravé cévy a silné srdce, zlepšuje zásobování mozku a dalších orgánů kyslíkem, stimuluje krvetvorbu.
- Upravuje hladinu cukru v krvi (cukrovku i hypoglykemii).
- Má velmi příznivý vliv na funkci ledvin, močového měchýře a močových cest. Umožňuje obnovu a omlazení ledvinových buněk. Rozpouští močové kameny a brání jejich tvorbě. Léčí následky zánětů močových cest.
- Velmi příznivě působí na problémy s prostatou.
- Již v antice se používal jako oblíbené afrodisiakum, zlepšuje plodnost mužů i žen.
- Harmonizuje ženské hormony, zmírňuje premenstruační syndrom a menstruační bolesti.
- Brání zadržování vody v těle a omezuje tvorbu křečových žil.
- Upravuje trávení a vyměšování (průjem i zácpu). Značný obsah vlákniny podporuje činnost střev, prospívá zažívání a působí preventivně proti rakovině tlustého střeva.
Zdroj: ceskychrest
Inspiraci na tuto polévku jsem našla v časopisu Albert. Sice tam skoro vůbec nechodím, ale při posledním nákupu jsem si tam vzala jejich časopis a tam se to recepty s chřestem jen hemžilo. Moje srdce si získala tato polévka. Rychlá, vydatná a hlavně jednoduchá. Všechno co k ní potřebujete, byste měli mít doma. Budete příjemně překvapeni, jak lahodná je.
- 2 PL (30 g) másla
- 1 menší cibule, nakrájená nadrobno
- 2 hrnky (480 ml) zeleninového vývaru nebo vody
- 1 ČL soli
- 1 balení (500 g) bílého chřestu
- 1 ČL čerstvě nastrouhané citrónové kůry
- ½ ČL čerstvě mletého pepře
- 1 balení (200 ml) smetany ke šlehání
- 2 vaječné žloutky
- V hrnci rozpustíme máslo a zpěníme na něm cibuli, cca 5 minut.
- Přidáme vývar, sůl a přivedeme k varu.
- Z chřestu odkrojíme tvrdé konce a zbytek nakrájíme na menší kousky. Přidáme ho do vroucího vývaru a vaříme cca 10 minut.
- Mezitím ve smetaně rozmicháme vaječné žloutky.
- Stáhneme z plotny, přidáme citrónovou kůru a pepř a nalijeme do mixeru. Směs rozmixujeme dohladka a během mixování do ní nalijeme směs se žloutky. Promixujeme, aby se udělala lehká pěna. Pokud nám mezitím polévka vychladla, ještě ji necháme lehce prohřát, uvařily žloutky. Pokud byla ale horká, mělo by to stačit.
- Dochutíme solí a pepřem a hned podáváme.
Převzato a lehce upraveno z Albert časopis.
Pokud tento recept uděláte, nezapomeňte ho vyfotit a přidejte k němu hastag #chutesveta. Jsem zvědavá, co vaříte a pečete!
Nezapomeňte sledovat Chutě Světa na instagramu a otagovat vaše recepty s #chutesveta! Nebo recept vyfoťte a dejte ho na facebook Chutě světa . Moc vám děkuju za vaši přízeň a podporu!
Napsat komentář