Na staré verzi blogu jsem měla sekci, kterou jsem sebevědomě nazvala Projekt [doplňte si rok]. Byl tam seznam receptů, které jsem chtěla v daném roce zrealizovat. Ale jak to chodí, rok 2012 jsem nenápadně změnila na 2013, pak 2014, 2015, 2016, ale seznam se nezmenšoval. Tak jsem ho z nového blogu radši vymazala. Ale byl tam jeden recept, který jsem vždycky chtěla zrealizovat. Bagely. První pokus, někdy před 3 lety, skončil fiaskem a tak trvalo delší dobu, než jsem na ně zase dostala chuť. Tedy na jejich pečení. Protože jinak na ně dostávám chuť docela pravidelně. Tedy hlavně můj Američan. Ten by je bez nadsázky mohl snídat každý den. Prozatím mu stačily ty z Marks and Spencer, ale jakmile ochutnal tyto, bylo mně jasné, že jsem si docela zavařila.
Zrovna jsem testovala robot KitchenAid, a tak mně nějak osvítilo. Kdy jindy by se měly povést americké bagely než s americkým robotem? Každopádně byla to skvělá příležitost vyzkoušet jeho hnětení, tedy přípravu kynutého těsta.
(Abych to uvedla na pravou míru, bagely nepochází přímo ze Států, jejich původ je obecně trochu nejasný, ale má se za to, že vznikly v židovských komunitách v Polsku. Polští Židé je taky přivedly do Států, kde se zabydlely ve 20. století. Když se dnes řekne bagel, člověk si obvykle vybaví Státy. Zdroj wiki)
Už od pohledu je zřejmé, že je robot poměrně těžký. Tedy tak těžký, že když ho dovezli, byla jsem ráda, že doma byl právě můj Američan, a tak jsem se s ním nemusela tahat. A právě kvůli jeho váze jsem byla zvědavá, jak bude při hnětení držet na stole, tedy na pracovní desce. Můj vlastní totiž docela dost tancuje a při hnětení si nemůžu dovolit vůbec odejít.
Ke hnětení je určený hnětací hák. Umícháte a uhněte s ním jakékoliv kynuté těsto. Chlebové těsto, rohlíky, bulky, těsto na pizzu. Bagely.
V manuálu stojí, že hnětat byste měli pouze na rychlost 2. Celkem je jich 10. Na chvilku jsem zkoušela jsem i střední rychlost 3 – 4, a hnětal bez problému. Ale zvýšení rychlosti je až zbytečné. Když děláte kynuté těsto, nepotřebujete hnětat rychle, ale dlouho. Hlavně u chlebové mouky, která je použita v tomto receptu. Lepku totiž trvá delší dobu, než se uvolní.
Uhnětené těsto bylo krásně pospojované, super vláčné a na první pohled všechno vypadalo slibně. Myslím, že i v míse je vidět, že je to prostě ideální kynuté těsto. To přece musí dopadnout.
Těsto jsem tedy nechala v klidu vykynout a mezitím si připravila to ostatní.
Vodu smíchala s medem a pomalu ji přivedla k varu. Bagely se totiž před pečením 2 až 4 minuty vaří ve vroucí vodě. Něco jako naše knedlíky.
Taky jsem se musela rozhodnout, jestli je budu chtít něčím posypat. Pro mého Američana jsou tzv. Everything bagely alfou omegou. Prostě bagely se vším. Seznam, mák, slunečnice, len, cibule. Prostě všechno. O posypu bylo tedy rozhodnuto ještě předtím, než jsem o jejich pečení vůbec začala přemýšlet.
A teď jak ty bagely vlastně udělat. Někdo dělá kouli, prostě malý míč, do kterého udělá prstem díru a pak prsty díru pomalu roztahuje, až se vytvaruje bagel.
Jiný dělá váleček, jehož konce pořádně spojí, aby se nemohly při vaření a pečení rozdělit. Fungují obě varianty, zkoušela jsem je. Polovinu bagelů jsem dělala prvním, druhou polovinu druhým způsobem. Možná o trochu víc preferuji tu první.
Jakmile jsem bagely vytvarovala, nechala jsem je na plechu 10 minut odpočinout. Mezitím jsem si předehřála troubu a hlavně se ujistila, že se vaří voda ve velkém hrnci. Opravdu větším, abyste je nemuseli vařit po jednom, ale ideálně po dvou až třech.
Po deseti minutách jsem je začala vkládt do vroucí vody a nechala vařit z jedné strany 1 max. 2 minuty, to samé ze strany druhé. Potom je děrovanou lžící opatrně vyndala a vrátila zpět na plech. Posypala jsem je nebo je můžete nechat i bez posypu. Protože jsou na povrchu lepkavé, posyp na nich krásně drží, takže hlavně pod něj nedávejte žádné rozšlehané vajíčko.
Jakmile jsem je všechny uvařila, tak šup s nimi do trouby. Pečeme je do zlatova, nějakých 25 minut, podle typu trouby a programu.
Nejlepší samozřejmě chutnají čerstvé, ale 8 bagelů v jednom dni asi nesníte. My je standardně po vychladnutí zamražujeme, vydrží zamražené bez problému 2 týdny. Před konzumací je lehce rozmrazíme v mikrovlnce a otoastujeme v toastovači. Po ránu k snídani jsou nejlepší se smetanovým sýrem jako je Philadelphia nebo Lučina smetanová, já je mám ráda i jako sendvič se šunkou, sýrem a salátem, nebo dokonce jen s máslem. Sumasumárum, na bagelech ujíždíme celá rodina a alespoň jednou do týdne je máme k snídani. To, jestli jen ty domácí nebo i ty z Marks and Spencer, si nechám pro sebe.
Mimochodem, taky si myslíte, že bagely jsou při focení neskutečně sexy? 🙂
- ½ kostky čerstvého droždí, cca 20 g
- 2 ČL krupicového cukru
- 1⅓ hrnku (320 ml) teplé vody
- 3½ hrnku (445 g) hladké chlebové mouky, plus pár lžic navíc
- 1¾ ČL soli
- cca 2 litry vroucí vody
- ¼ hrnku (60 ml) medu
- nemletý mák
- sezam
- slunečnicová semínka
- Z vody, cukru a droždí připravíme kvásek, necháme vzejít, cca 5 až 10 minut.
- Do mísy kuchyňského robotu s hákem na hnětení dáme mouku a sůl a přidáme kvásek. Hněteme, nejdříve na nižší stupeň, cca 3 až 5 minut. Těsto bude hutné, nepřidáváme ale vodu. Chlebová mouka potřebuje trochu víc času na zapracování. Zvýšíme tedy na střední stupeň a hněteme dalších cca 6 až 8 minut. Těsto by se mělo krásně zapracovat a mělo by držet pohromadě.
- Zpracované těsto vložíme do mísy a necháme cca 1½ - 2 hodiny kynout.
- Mezitím si připravíme 2 pečící plechy a vyložíme je pečícím papírem.
- Jakmile je těsto vykynuté, začneme připravovat bagely.
- Těsto přendáme na vál a rozdělíme na 8 kusů. Každý kus zmáčkneme, abychom ho zbavily vzduchových bublin.
- Vyválíme z něho kuličku/ kouli a uprostřed uděláme díru a prsty vytvarujeme kruh. Bagely dáme na plech vyložený pečícím papírem, přikryjeme utěrkou a necháme cca 10 minut odležet.
- Mezitím přivedeme vodu s medem ve velkém hrnci k varu a troubu předehřejeme na 220 °C.
- Po deseti minutách vkládáme max. 3 bagely do vařící vody a vaříme z každé strany cca 1, max. 2 minuty. Vyndáme je, lehce odkapeme a dáme zpět na plech. Opakujeme se zbylými bagely.
- Uvařené bagely posypeme mákem, seznamem, slunečnicí - podle chuti, nebo vůbec nesypeme.
- Pečeme v předehřáté troubě cca 20-25 minut nebo dozlatova.
- Po upečení necháme vychladnout na plechu/ mřížce a podáváme čerstvé.
Upozornění: Robot KitchenAid byl zapůjčen k testování od AP Servis, nicméně všechny názory jsou mé vlastní.
Nezapomeňte sledovat Chutě Světa na instagramu a otagovat vaše recepty s #chutesveta! Nebo recept vyfoťte a dejte ho na facebook Chutě světa . Moc vám děkuju za vaši přízeň a podporu!
Martin says
Supr -:)