Dnešní recept pochází ze severu. Tím myslím severské státy, hlavně Švédsko a Finsko. Nedohledala jsem přesně, který stát si tento cop s kardamomem nárokuje, ale na wiki jsou uváděny oba.
Hlavní roli v tomto copu hraje — samozřejmě kardamom. Věděli jste, že kardamom je jedno z nejdražších koření světa? Konkrétně třetí, po šafránu a vanilce. Kardamom neboli egyptský či mouřenínský pepř u nás není příliš známé koření, ale své nezastupitelné místo v orientální kuchyni. Tento tropický, bylinný keř roste ve vlhkých pralesích v Indii, na Srí Lance, Sumatře a v Číně. Jde o rostlinu, dosahující výšky až tři metry, která má příjemnou, aromaticky citronovou vůni a nasládlou kořenitou chuť. Plody jsou tobolky, obsahující větší počet semen červenošedé až červenohnědé barvy. Podle způsobu zpracování se dělí kardamom na bělený a nebělený, celý nebo mletý.
Kardamom je společně s kurkumou příbuzný zázvoru, vydatně tak zvýrazňuje chutě slaných i sladkých pokrmů. U nás se nejčastěji používá do sladkého pečiva, jako jsou perníky a koláčky. V malém množství je přidáván také do uzenin. Málo se ví, že kardamom také skvěle dochutí steaky, mletá masa a pikantní omáčky. Špetka kardamomu se přidává také do černého čaje nebo do kávy, čímž oba nápoje získají nezaměnitelnou chuť a aroma.
Kromě příjemné chuti obsahuje kardamom mnohé vitamíny, stopové prvky, kyseliny, bílkoviny a éterické oleje. Je velmi prospěšný na trávení, posílení krevního oběhu, pálení žáhy, odhleňuje a detoxikuje organismus. Rovněž zklidňuje revmatické a ledvinové bolesti, kožní problémy, astma i bolest v krku. Pokud si přidáte špetku kardamomu do černého čaje, působí jako antistresový nápoj a je vhodný i proti únavě. (zdroj různě www)
Ale dost přednášky. Tento cop je něco jako naše vánočka, jen ochucená kardamomem. Chuť není extra výrazná, takže se nemusíte obávat podstrčit ji i strávníkům, kteří neradi experimentují a očekávají klasickou vánočku. Těsto je neuvěřitelně vláčné, a to i upečené a vláčné vydrží v uzavřené nádobě několik dní. Doporučuji si ji taky otoastovat a namazat máslem, to pak nemá chybu. Pokud máte v plánu udělat letos na Vánoce tradiční vánočku, zkuste tuto severskou. A nebo si ji udělejte o víkendu, jen tak jako generálku na Vánoce.
{ pulla } vánočka s kardamomem
Ingredients
- 1/2 hrnku (120 ml) teplého mléka
- 1/2 hrnku (113g) másla, pokojové teploty, nakrájeného na kostičky
- 1/2 kostky droždí, cca 25 g
- 1/4 hrnku (50 g) krupicového cukru
- 1 vejce
- 1/2 PL smetany ke šlehání, 31%
- 3 hrnky (375 g) hladké mouky
- 1/2 ČL soli
- 1 ČL kardamomu
- 1/2 - 3/4 hrnku rozinek (podle chuti, nemusí být)
- vejce rozmíchané s 1 PL vody na potření
- cukr krystal na posypání
Instructions
- Z 1 PL krupicového cukru, droždí a mléka necháme vzejít kvásek.
- Do mísy kuchyňského robotu dáme mouku, sůl a kardamom, a dobře promícháme.
- Přidáme kvásek, vejce a hnětací metlou dobře promícháme.
- Necháme běžet a postupně přidáváme máslo, až se zcela zapracuje. Nakonec přidáme smetanu.
- Vypracujeme vláčné těsto, do kterého nakonec vmícháme rozinky, pokud je používáme.
- Necháme vykynout cca 2 - 3 hodiny na teplém místě.
- Jakmile jsme připraveni vánočku péct, předehřejeme troubu na 175 °C a plech vyložíme pečícím papírem.
- Z vykynutého těsta si připravíme 3 stejně velké díly a upleteme z nich klasický cop.
- Pomažeme vajíčkem rozmíchaným s 1 PL vody a posypeme cukrem krystal, případně posypeme krájenými mandlemi.
- Necháme na plechu ještě cca 30 minut kynout a potom upečeme v předehřáté troubě, cca 30 minut nebo dozlatova.
- Před krájením necháme vychladnout.
Luu says
Super! Já teda vím, že „pulla“ je finské slovo a spíš takové obecné označení pro jakékoliv sladké pečivo 🙂 Ve Švédsku se to možná bude jmenovat jinak, ale recept bude stejný, jak to tak obvykle bývá – třeba jako u skořicovo-kardamonových šneků :)) každoopádně zkusím tvůj recept místo klasické vánočky.
Jarka says
Děkuji za vysvětlení:-)
Alice Kohutová says
Dobrý den, pokud z časových důvodů nestíhám péct přes den, je možné těsto zamíchat večer, na noc hodit do lednice a ráno vánočku nechat dokynout v pokojové teplotě a upéct? Máte s tímto způsobem kynutí zkušenosti?
Jinak moc děkuji za vaše stránky, ráda podle vás vařím a peču, a tenhle recept je můj nejoblíbenější 🙂
Liliana says
Pekný deň, ak teda použiť kardamom, treba rozdrviť celé tobolky, alebo z toboliek vybrať zrnká a tie podrviť a použiť?