V neděli je tu první advent, a to znamená jediné: Vánoce jsou za dveřmi. Obvykle už mám (alespoň v hlavě) dárky vyřešené a (alespoň na papíře) rozhodnuto, jaké cukroví budu letos péct. Jen to pečení ještě vtěsnat mezi ostatní aktivity. Ale určitě to máte taky tak. A tak jsem myslela, že uvítáte nějaké brzké tipy na vánoční cukroví. Ať už klasické, nebo třeba jiné, ale zajímavé. Jako třeba tyto melasové sušenky. Připravila jsem je v rámci akce Vánoční cukroví pro Rohlík.
Melasa není v naší kuchyni pravidelně využívána tolik, jak by si asi zasloužila. Je totiž neuvěřitelně zdravá a často označovaná jako černý zázrak (poklad) nebo superpotravina. V našich obchodech se zdravou výživou je k dostání tzv. třtinová melasa (blackstrap), což je tmavohnědá až černá hustá sirupovitá tekutina se sladkou specifickou chutí po zkaramelizovaném cukru, chuti melty nebo lékořice. Melasa je 100% přírodní produkt získaný z cukrové třtiny při výrobě cukru, po třetí extrakci (třetí krystalizace ), má nižší obsah cukru a naopak nejvyšší možný obsah především vápníku, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku a vitaminů skupiny B ( B2, B5,B9 ), A a D. Kromě toho obsahuje také nutriční prvky jako měď, zinek, inozitol, vitamin C, sedm esenciálních aminokyselin, enzymy a mastné nenasycené kyseliny. Melasa obsahuje méně kalorií než ostatní sladidla, asi dvě třetiny oproti medu, polovinu oproti cukru. (zdroj: různě www)
Třtinová melasa má ze všech melasových variant tu nejzvláštnější chuť. Existují i světlejší a chuťově tolik nevýrazné druhy a ač jsem český internet důkladně prohledala, nikde jinde světlejší varianty nenašla. (Pokud o nějakém obchodě víte, prosím, dejte mně vědět.) Pokud je na vás chuť melasy příliš, snižte ji na polovinu a zbytek doplňte medem. Chuť nebude tak výrazná.
Ještě bych ráda přidala poznámku ke ztuženému tuku.
Ačkoliv v cookies (a při pečení obecně) obvykle používám máslo, tady má ztužený tuk svoje místo. Máslo je obvykle tvořeno z min. 80 % (obvykle 82 – 85 %) tuku, zbytek, cca 16 % je voda. Má nižší bod (teplotu) tání, což znamená, že tuk taje při nižší teplotě a sušenky se snadněji rozšíří na plechu. Pokud je máte blízko sebe, můžou se až spojit. Máslo má ale úžasnou krémovou chuť, což dělá sušenky dobré a chuťově výrazné.
Ztužený tuk, na druhou stranu, má vyšší bod tání a to znamená, že trvá déle, než tuk začne v mouce a vajíčku pracovat a proto jsou sušenky obvykle vyšší, krásně měkké i jemnější. Ztužený tuk je 100% tuk, ve kterém není žádná voda a nemá žádnou příchuť.
A proč tedy ztužený tuk?
V těchto sušenkách hraje hlavní roli melasa. Má tak výraznou chuť, že úplně přebije chuť i toho nejlepšího másla. Kromě toho, tyto sušenky by měly být správně měkké, asi jako odleželé perníčky a máslo by je udělalo spíše křupavé. Když použijete ztužený tuk, nemusíte je dělat několik týdnů dopředu, aby změkly. V chladu a v uzavřené nádobě vám vydrží několik týdnů a i proto jsou tím správným kadidátem na vánoční cukroví. Kromě toho budete s melasou mlsat trochu zdravěji.
melasové sušenky
Ingredients
- 3/4 hrnku (155 g) rostlinného (ztuženého) tuku
- 1 hrnek (200 g) krupicového cukru
- 1/8 hrnku melasy
- 1/8 hrnku medu
- 1 vejce
- 2 hrnky (250 g) hladké mouky
- 2 ČL jedlé sody
- 1 ČL mleté skořice
- 1/2 ČL mletého hřeníčku
- 1/2 ČL mletého zázvoru
- 1/2 ČL soli
Instructions
- Ve středně velkém hrnci rozpustíme ztužený tuk, necháme vychladnout.
- Přidáme cukr, vejce a melasu, dobře metlou promícháme.
- Ve jiné míse smícháme všechny suché suroviny, promícháme a přidáme do druhé směsi Dobře všechno promícháme a necháme vychladit alespoň 3 hodiny v lednici, nebo přes noc.
- Z vychlazeného těsta tvarujeme kuličky velisti vlašského ořechu, které obalíme v krystalovém cukru.
- Troubu předehřejeme na 190 °C a plechy vyložíme pečícím papírem.
- Klademe na plech v dostatečném rozestupu a pečeme cca 8 - 10 minut.
- Uchováváme je v uzavřené nádobě v chladu.
Napsat komentář