Asi vás moc nepřekvapí, když prozradím, že k Americe, tedy ke Spojeným státům mám blízko. Nejen, že jsem tam studovala a pár let žila, ale hlavně jsem si odtamtud přivezla úžasného muže, se kterým letos oslavíme už patnácté výročí. Ač mám ráda New York, Washington, Chicago, Kalifornii i Floridu, nejblíž mému srdci zůstane navždy New Orleans. Právě tam, na tamní univerzitě, nás osud svedl dohromady. Ale dost nostalgie.
Když se řekne New Orleans, tak si každý vybaví hlavně Katrinu. Hurikán Katrina. Přestěhovali jsme se zpátky do Prahy jen dva roky před ním a s pusou dokořán jsme sledovali, co se stalo. Naše všechno by tehdy bylo zcela pod vodou. New Orleans ale každý asi tak zná, jako město hudby, především jazzu, zábavy, neuvěřitelné volnosti a svobody. Možná i proto má přezdívku Big Easy. Masopustní průvod Mardi Gras v centru města, French Quarter nebo třeba Mississippi řeka je něco, co stojí za to vidět. Aspoň jednou.
New Orleans je také městem jídla, úžasných chutí kreolské a kajunské kuchyně. Tento pokrm je toho důkazem. Na přání ho dělávám alespoň jednou za dva měsíce a prý jsem ho dotáhla k dokonalosti a chutná autenticky. Používám převážně recept od Emerila Lagasseho, který známým šéfkuchařem, ale především ztělesněním jižanské kuchyně.
A co to jsou vlastně ty červené fazole s rýží, tedy red beans and rice? V New Orleans jsou tradicí, stejně jako gumbo nebo jambalaya (o tom až příště) a dělávají (dělávaly) se převážně v pondělí. Pondělí bylo vždycky den prání prádla a když se pralo, nemohlo se vařit. A tak se na sporák postavil velký hrnec s fazolemi, do kterých se přidaly další suroviny, klidně i uvařená šunka, zelenina, koření a samy se bez nutné kontroly vařily. Tomu říkám ideální jídlo.
A tak jsem červené fazole s rýží zařadila pravidelně i do našeho jídelníčku. Neznamená to tedy, že bych prala jen každé dva měsíce, ale moc jsme si je oblíbili. Někdy místo klobásy použiju vařenou šunku, někdy červenou papriku místo zelené, někdy přidám kajunské koření nebo vynechám kajenský pepř. Od té doby, co s nimi sklízím úspěch, si už dovolím i lehce experimentovat. Výsledný pokrm je taková úžasná kombinace všech možných chutí, protože se pozvolna vaří a mají dostatek čase se prolnout. Fazole se podávájí před hromadu, kopeček rýže, do kterých se zamíchají. Můžete si je posypat zelenou cibulkou, nasekanou čerstvou petrželkou nebo dokořenit Tabasco omáčkou, která je určená jen pro silné nátury. My se tak aspoň čas od času přeneseme zpět a nostalgicky zavzpomínáme, ale hlavně si slíbíme, že se tam brzy zase podíváme.
Notes
Někdy se fazole mixují, aby byla konzistence hladší. Vezme se cca 1/2 - 1 hrnek uvařeného pokrmu a rozmixuje se nahrubo nebo i dohladka v kuchyňském mixeru. Rozmixovaná směs se přidá do hotového pokrmu a promíchá.
Ingredients
- 450 - 500 g sušených červených fazolí, propláchnutých
- 100 g pancetty, resp. kvalitní slaniny
- 1 velká cibule, nakrájená nadrobno
- 3 stonky řapíkatého celeru, nakrájené na kousky
- 1 zelená paprika, nakrájená na kousky
- 1/2 ČL soli
- 1/2 ČL čerstvě mletého černé pepře
- špetka kajenského pepře nebo pár špetek kajunského koření
- 3 stroužky česneku, utřeného
- 2 PL čerstvé petrželky, nasekané nahrubo (nebo 1 PL sušené)
- 2 ČL čerstvého tymiánu, nahrubo nasekaného (nebo 1 ČL sušeného)
- 450 - 500 g kvalitní měkké klobásy, ideálně lehce pálivé
- 6 hrnků (cca 1,5 litru) kuřecího vývaru
- 2 bobkové listy
- vařená rýže
- nasekaná čerstvá cibulka
Instructions
- Propláchnuté fazole namočíme přes noc do vody.
- Do velkého hrnce nebo velké hluboké pánve, kterou rozpálíme, dáme slaninu a osmažíme ji, cca 5 - 6 minut.
- Přidáme cibuli, celer a papriku a vaříme, dokud zelenina není měkká, cca 8 - 10 minut.
- Přidáme sůl, pepř, a kajenský pepř (nebo kajunské koření) a promícháme.
- Vmícháme česnek, petržel, tymián a nakrájenou klobásu. Zvýšíme teplotu na střední stupeň a smažíme, dokud není klobása osmahnutá, cca 5 - 10 minut, často mícháme.
- Slijeme vodu z fazolí a přidáme je do hrnce, promícháme a přidáme bobkový list a kuřecí vývar.
- Snížíme teplotu na mírný stupeň a vaříme bez pokličky cca 2 hodiny, dokud fazole nezměknou.
- Dochutíme solí a pepřem.
- Podáváme s rýží a zelenou cibulkou, petrželí, extra kořením podle chuti.
Napsat komentář