Tak jsem zpátky! Kéž bych mohla říct, že skoro dvouměsíční dovolená byla úžasná. Ale ona se žádná nekonala, nikam jsem totiž neodjela. Jen jsem se na delší dobu tak trochu nedobrovolně odmlčela a dala si pauzu. A to nejen od tohoto blogu, ale i od kuchyně. Nekonaly se žádné nové senzační ani velké projekty v kuchyni, žádné recepty. Prostě nic. Totální kuchyňské prázdno. A to mě tak mrzelo. Ale dost naříkání a výmluv! Jsem přece zpět a tak vám hned přináším recept na skvělý mazanec. Akorát včas, Velikonoce jsou tu co by dup.
Když dojde na mazanec (nebo vánočku), jsem hodně vybíravá. Můj mazanec musí mít hodně mandlí, rozinky by mít nemusel, ale taky je skousnu. Především musím být ale vláčný, nikoliv vysušený. Co naplat, Roman Vaněk to zase dokázal. Mazanec z jeho Pokladů klasické české kuchyně je prostě špička. Přesně takový, který si pocukruji moučkovým cukrem a ještě si ho namažu máslem. Lahoda!
Přeji vám krásné Velikonoce!
{ velikonoční } mazanec
Ingredients
- 230 g hladké mouky
- 100 g polohrubé mouky
- 1/2 kostky droždí (cca 20 g)
- 115 ml vlažného mléka
- 70 g cukru
- 70 g změklého másla
- 4 g soli
- 1 vejce
- 1 ČL vanilkového extraktu
- 1/2 ČL citrónového extraktu (nebo 5 g nastrouhané citrónové kůry; z 1 citrónu)
- 35 g rozinek
- 35 g nasekaných loupaných mandlí
- rozšlehané vejce na potření
- mandlové lupínky na posypání
Instructions
- Těsto zaděláme takzvaně na omládek: do mísy smícháme polohrubou a hladkou mouku, uděláme v ní důlek, vlijeme do něj 2/3 mléka a rozdrobíme droždí. Ze stran do něj po troškách vmícháváme mouku, dokud nevznikne těstíčko husté asi jako na lívance. Povrch posypeme jemnou vrstvou hladké mouky a necháme v teplém místě asi 30 minut vzejít.
- Po 30 minutách vmícháme všechny ostatní suroviny (cukr, máslo, sůl, extrakty a vejce), dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto.
- Robot na to při nízkých obrátkách bude potřebovat asi 10 minut, v ruce vám to bude trvat o něco déle.
- Nakonec vmícháme rozinky a mandle a zapracujeme.
- Těsto vyndáme a necháme 30 minut odpočinout na válu (pod těsto se nejvíce hodí dřevo, ale ani plastem nic nezkazíte, nevhodný je nerez a mramor, protože chladí).
- Po dalších 30 minutách těsto skulíme do bochánku (tzn. pořádně jej utáhneme, aby nám při kynutí v troubě drželo tvar), dáme plech vyložený pečícím papírem a necháme na teplém místě minimálně hodinu nakynout.
- Správně nakynutý mazanec poznáme tak, že se těsto při lehkém stlačení prstem stále vrací zpět.
- Vykynutý mazanec pomašlujeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlovými lupínky a nakonec jej navrchu prostřihneme nebo přeřízneme do kříže. (Řez by měl být hlubší, já ho udělala mělký a mazanec se mně lehce roztrhl).
- Předehřejeme troubu na 160°C.
- Pečeme 40 - 50 minut dozlatova.
převzato a lehce upraveno z: Poklady klasické české kuchyně (autor: Roman Vaněk)
Pepa K. says
Nevím, kde se stala chyba, ale když jsem chtěl mazanec před pečením potřít vajíčkem, tak jak jsem se ho mašlovačkou dotkl, tak to vykynuté těsto spadlo a stala se z něj placka. Když jsem pak uprostřed rozstříhl křížek, tak těsto spadlo úplně. Při pečení v troubě těsto sice zase celkem naběhlo, ale už to nebylo ono. Chuťově dobré, ale vzhledově nic moc, taková placka…. 🙂 Dělal jsem více těsta, o jednu třetinu jsem navýšil množství a vejce jsem použil dvě, tak nevím, jestli to může být tím vejcem?
Jarka says
Milý Pepo, ono s tím zvětšováním těsta – pokud se nejedná o velmi přesné – může být někdy potíž. I když si nemyslím, že zrovna vajíčko by za to mohlo. Možná hloupý dotaz – použil jste droždí? Víte, ptám se proto, protože moje milovaná mamča udělala jednou knedlíky bez droždí, nelžu, ale normálně jí těsto vykynulo úplně nádherně, ale když je dala vařit do vody, byl konec. Tam přišla na to, že nedala droždí. Jen nápad 🙂 Taky mohlo být překynuté… Mějte se krásně!
Pepa K. says
jojo, droždí tam určitě bylo. Nenechám se odradit, příští Velikonoce zkusíme znovu… 🙂