Tiramisu patří mezi moje nejoblíbenější dezerty. Bez problému se dostane do Top 10, možná i Top 5. Troufalé, možná až drzé tvrzení, já vím. Je to ale prostě dezert, který mě dokáže zvednout náladu. Podle wiki slovo tiramisù vzniklo z tirami su, což znamená vytáhni mě nebo „zvedni mě“. Ve volném překladu „rozvesel mě“. Ha, kdybych to věděla dřív! Ale teď vážně. Kdo by neznal italské tiramisu. Jednoduchý dezert z vrstev cukrářských piškotů a krému z mascarpone. Jeho příprava je tak snadná a rychlá, a přitom vypadá tak luxusně, a ještě luxusněji chutná.
Tiramisu pochází ze 60. let minulého století a nejčastěji se vznik přisuzuje oblasti Veneto. Seznam surovin je neuvěřitelně krátký: cukrářské piškoty, smetanový sýr mascarpone (obojí seženete v každém supermarketu), vaječné žloutky, smetana ke šlehání (v případě tohoto receptu), cukr a kakao. Některé recepty používají syrová vejce – jak žloutek, tak bílek, jiné žloutky uvaří ve vodní lázni, ale ne tak dlouho, aby z nich byla smažená vejce. A to je případ i mého receptu. Syrovým vajíčkům nefandím a vzhledem k tomu, že jsem před pár lety prodělala salmonelózu (ještě teď si na ten salát s kuřecím z restaurace na Andělu vzpomínám), tak bych znovu neohrozila sebe, ani svou rodinu. Proto žloutky vařím ve vodní lázni a bílky nahrazuji smetanou. Mám tak zkrátka jistotu, která je pro mě důležitá. Toto je i důvod, proč si tiramisu, i když ho miluji, nedám nikdy v restauraci. Chybí mě tam právě ta jistota.
Existuje nespočet variant tiramisu, někdo vynechává espreso nebo likér, doplňuje ovocem, třeba jahodami, malinami, citrónem, nahrazuje klasickým smetanovým sýrem nebo tvarohem. Ale klasika je klasika. Utíkejte tedy pro suroviny, protože toto je, bez debat, nejlepší tiramisu, jaké kdy budete jíst.
tiramisu
Ingredients
- 6 žloutků
- 1 hrnek (200 g) krupicového cukru
- 1 1/4 hrnku (280 g) mascarpone
- 1 3/4 hrnku (2 balení á 200 g) smetany ke šlehání 31 %
- 1/2 hrnku (120 ml) espresa (nebo silné instantní kávy)
- 1/4 (60 ml) kávového likéru, např. Kahlua (nebo amaretto, brandy, rumu - volitelné, ale doporučuji)
- 1 balení (400 g) cukrářských piškotů
- 1 - 2 PL kakaa
Instructions
- Ze smetany na šlehání vyšleháme tuhou šlehačku, a to buď ručním mixérem nebo v kuchyňském robotu. Pozor, abychom ji nepřešlehali a neudělali z ní máslo! Odložíme stranou.
- Ve středně velkém hrnci smícháme žloutky s cukrem a postavíme do vodní lázně (druhý, větší hrnec s vodou, která se vaři a do kterého postavíme hrnec se žloutky a cukrem). Vodu necháme na středním stupni vařit a za stálého míchání vaříme žloutky s cukrem (ve vodní lázni) 10 minut. Cukr se musí rozpustit a směs bude hustá. (Toto je základ, pokud nebudeme směs vařit dostatečně dlouho a nebude dostatečně hustá, bude výsledný krém řídký).
- Směs přendáme do mísy kuchyňského robotu a na vysokém stupni vyšleháme do pěny.
- Přidáme mascarpone a řádně prošleháme.
- Do směsi opatrně přidáme ušlehanou šlehačku a stěrkou ji dobře, ale jemně vmícháme.
- V hlubokém talíři smícháme espreso a likér.
- Připravíme si větší mísu (např. 35 x 25 cm) a jednu stranu piškotu namočíme do kávové směsi, dáme do mísy/ formy, atd. dokud nevyložíme celé dno. Piškoty namáčíme rychle, nenecháme je ponořené, chceme je jen rychle namočit a hned dát na dno.
- Na první vrstvu piškotů dáme polovinu krému, na krém zase piškoty namočené v espresu, druhou polovinu krému.
- Poslední krémovou vrstvu posypeme kakaem.
- Dáme odležet do lednice, min. 4 hodiny, ideálně přes noc.
- Před podáváním můžeme posypat ještě kakaem. Uchováváme v lednici.
Soňa says
Chuťově fantastické. Ale ani po 30 minutách míchání žloutků s cukrem se cukr nerozpustil a vyšlehat se směs nedala. Krém je řídký a celkově dezert není ztuhlý, mohu příště použít cukr moučku?
Jarka says
Milá Soňo, moc děkuji! To mě mrzí, že se Vám nepodařil, ale cukr se musí rozpustit. Jediné, co mě napadá, že žloutky s cukrem nebyly dostatečně teplé, možná jste se bála, abyste je neuvařila? Měla hodně silný hrnec? Pokud máte kuchařský teploměr, cukr se za stálého míchání rozpustí a směs začne houstnost při nějakých 65°C – 70°C (jen pro info, bakterie salmonely se zničí při 55°C 🙂 ). Tady je pak potřeba směs skutečně alespoň 10 minut pořád míchat, ale přitom udržovat stále na stejné teplotě. Teploměr pomůže, ale není třeba, jen se zkrátka nebát, že žloutky uvaříte, vždycky je můžete rychle vyndat z hrnce s vodou a pořád míchat, až lehce vychladnou… Mějte se krásně!
Niky says
Odzkoušeno a nemá to chybu 😉 Děkuji za skvělý recept, myslím, že jsem našla novou závislost 😀 🙂
Jarka says
Moc děkuji, Niky! 🙂
Johanka says
Dobrý den Jarko, opravdu nejlepší recept! Vše se krásně povedlo, jste skutečně vynikající kuchařka! Všem přátelům neskutečně chutnalo,na vaše recepty je vždy spolehnutí.Přeji krásný den=)
Anonymous says
Co znamená to dlouhé á???
jarka says
Je to po, tedy 2 balení smetany po 200 g.
Pavla says
Směs žloutků s cukrem byla sice hustá, ale cukr se nerozpustil.
Směs letěla do koše. Vyšlehaná šlehačka mezi tím spadla, takže jsem ji také vyhodila.
Luxusní návod, jak vyhodit peníze.