Minulý týden jsme měli na návštěvě tchýni s tchánem, a tak jsem musela vytáhnout svoje kuchařské trumfy. Dobře, docela dost přeháním, ale vlastně tím chci říct, že jsem oprášila svůj recept na skořicové šneky, které jsem měla už dávno nafocené, ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych se s vámi o tento božský recept podědila. Dělávám je obvykle párkrát do roka a vždycky, když je jím, tak se ptám sama sebe, proč je vlastně nedělám častěji. Skořicové šneky, které někteří z vás znají asi pod názvem Cinnamon rolls, bych mohla snídat každý den. Za chvíli bych ale musela sedět na dvou židlích.
Pokud zvládáte kynuté těsto, bude pro vás tento recept hračka. Pokud ne, je čas se osmělit a pustit se do toho, protože odměna bude hodně sladká. I když je celkově tento recept velmi jednoduchý, je časově trochu náročnější, protože se odehrává v několika krocích. Je lepší s ním tedy začít hned po ránu a k odpolední kávě si je už můžete vychutnávat.
Nejdříve připravíte těsto, které necháte vykynout, cca 1 až 1 1/2 hodiny. Potom těsto vyválíte na velký obdélník, v tomto případě cca 50 cm na 60 až 70 cm. Vyválené těsto pomažete změklým máslem. Hodně másla, přes 10 deka.
Posypete skořicovou směsí s cukrem a ještě jednou lehce uválíte, aby se vám cukr různě nerozsypal.
Srolujete a nožem si označíte řezy, celkem 12. Podle délky role budou asi 3 cm široké.
Nakrájíte je a vyrovnáte je do hluboké pečící formy, aby se vůbec nebo jen velmi lehce dotýkaly. Přikryjete volně utěrkou a opět je necháte přibližně 1 hodinu vykynout.
A pak už vložíte do trouby a upečete. Ale abych nezapomněla – ty pravé cinnamon rolls, dělá i sladká cukrová poleva. Je v ní sice trošku citrónové šťávy, ale stejně je dost sladká. Ale bez ní by cinnammon rolls nebyly ty pravé cinnamon rolls, ale jen obyčejní skořicoví šneci. A tihle nejsou vůbec obyčejní!
- 25 - 30 g čerstvého droždí (trochu víc než půlka kostky)
- ¾ hrnku (180 ml) teplé vody
- ½ hrnku (100 g) krupicového cukru
- 1 ČL soli
- ¼ hrnku (60 ml) podmáslí
- 1 vejce
- ⅓ hrnku (80 ml) rostlinného oleje
- 4½ hrnku (560 g) hladké mouky
- ½ hrnku (113 g) másla, změklého
- 1¼ hrnku (250 g) hnědého třtinového cukru
- 2½ PL mleté skořice
- 2 PL kukuřičného škrobu
- 56 g smetanového sýra, např. Philadelphia, pokojové teploty
- ¼ hrnku (56 g) másla, změklého
- 1 ČL vanilkového extraktu
- ½ PL kukuřičného sirupu
- 1 ČL čerstvě vymačkané citrónové kůry
- 1¼ hrnku (156 g) moučkového cukru
- Do mísy kuchyňského robotu nalijeme teplou vodu, přidáme 1 PL krupicového cukru a rozdrobíme droždí. Promícháme a necháme stát cca 10 minut dokud droždí nezačne "pracovat."
- Potom nasadíme na robot hnětací hák, přidáme zbývající cukr a sůl a promícháme.
- V malé míse smícháme podmáslí, oleo a vejce a řádně prošleháme, až se všechny suroviny spojí. Nalijeme do mísy kuchyňkého robotu ke směsi droždí. Promícháme.
- Začneme postupně přidávat mouku. Nejdříve 2 hrnky (250 g) a promícháme na nízký stupeň, dokud se mouka nevstřebá. Následně přidáme 1 hrnek (125 g) a promícháme. Potom už začneme dávat pozor a budeme přidávat jen po ½ hrnku (60 g). Těsto by mělo být lehce lepkavé, ale ne tak lepkavé, aby se lepilo na prsty, když na něj sáhnete. Těsto začnete pořádně hnětat - na vyšším stupni, až je pořádně uhnětené, cca 5 minut. Uhněteme váčné těsto.
- Těsto vložíme do lehce vymaštěné mísy, přikryjeme fólií a necháme na teplém místě vykynout, cca 1 - 2 hodiny.
- Všechny suroviny smícháme v misce.
- Jakmile je těsto vykynuté, začneme připravovat šneky.
- Po vykynutí těsto přendáme na vál a vyválíme z něho obdélník velikosti 50 cm na 60 až 70 cm.
- Rovnoměrně na něj namažeme změklé máslo, posypeme skořivou směsí a lehce uválíme válečkem.
- Těsto pevně srolujeme a srolované nakrájíme na 12 kousků, cca 3 cm široké (podle délky válečku).
- Zapékací mísu (nebo hluboký pečící plech), ideálně velikosti 35 x 25 cm vyložíme pečícím papírem.
- Nařezané šneky do něj naskládáme tak, aby se jen velmi lehce nebo vůbec dotýkaly. Přikryjeme volně utěrkou a necháme opět vykynout, cca 1 hodinu.
- Mezitím si předehřejeme troubu na 180°C.
- Vykynuté šneky pečeme cca 35 - 45 minut. Pokud začnou šneci brzy tmavnout, položíme na ně volně alobal nebo pečící papír.
- V míse kuchyňského robotu (nebo ručním mixerem) ulšeháme máslo se smetanovým sýrem, přidáme vanilku, sirup a citrónovou šťávu. Prošleháme.
- Postupně vmícháme moučkový cukr. Řádně prošleháme, cca 5 minut na středním stupni.
- Polovinu připravené polevy nalijeme na z trouby vytažené šneky (poleva proteče dovnitř). Šneky necháme lehce vychladnout, cca 20 minut a nalijeme na ně zbývající polevu. Ta by měla již zůstat na šnecích.
- Podáváme ideálně čerstvé, jen lehce vychlazené.
- Uchováváme při pokojové teplotě, cca 2 - 3 dny; nebo v lednici cca 3 - 5 dní. Pro lepší zážitek necháme v mikrovlnné troubě rozehřát cca 30 vteřin.
Dáša says
Tak dneska vyzkoušeni skořicoví šneci. Absolutní bomba. S těstem se skvěle pracovalo, nakrájela jsem 22 kousků, děti po upečení prosily jestli si už můžou vzít. Polevu jsem nedělala, protože si vezmou na svačinu do školy.
Jarka says
Moc děkuji Dášo! To budou spolužáci závidět 🙂
Eva says
Milá Jarko, Vaši skořicoví šneci byl můj již několikátý pokus o kynuté těsto (doposud vždy neúspěch), ovšem tentokrát to konečně vyšlo! 🙂 Po šnecích se zaprášilo a navíc jdu poslat Váš recept několika kuchařkám dál 🙂 Takže, patří Vám mé veliké díky! Už se těším, až od Vás vyzkouším něco dalšího 🙂
Jarka says
Milá Evo, moc děkuji! Jsem ráda, že nejenom chutnaly, ale hlavně, že se Vám těsto povedlo. Teď už budete kynutá těsta ovládat 🙂 Mějte se!
Petra says
Dobrý deň,Váš receptik vyzerá naozaj dobre,určite ho chcem vyskúšať,len neviem čo je to to „podmasli“..prosím o predklad.ďakujem Petra
jarka says
Milá Petro, pan google říká, že cmar ve slovenštině.
Jana says
Podmasli je kysané mléko nebo se take říká kyška či acidofilni mléko
Hana says
Dobrý den, proč je prosím v náplni ten škrob? Děkuji!
jarka says
Drží to náplň pohromadě, aby to máslo moc nevyteklo. Ale můžete i vynechat.
Hana says
Myslela jsem si to…každopádně jsem je již o víkendu pekla a druhého dne se teda nedožili, chudáčci 😀 Recept je naprostá pecka! I ta poleva nemá chybu!
Michaela says
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jde podmáslí něčím nahradit. Děkuji za odpověď. 🙂
jarka says
Asi by šlo bílým johurtem, anebo si ho udělejte. Do 1 hrnku mléka dejte 1 PL citrónové šťávy nebo octa, zamíchejte, a nechte cca 5-10 min odstát.
Markéta says
Dobrý večer, je podmáslí nutné? My tady ve Španělsku nemáme 🙁 a někde jsem viděla recept bez něj. Nebo jde to něčím nahradit? Děkuji za odpověď.
Markéta
jarka says
Dobrý den Markéto, tak si ho udělejte – do 1 hrnku mléka dejte 1 PL citrónové šťávy nebo octa. Promíchejte, nechte cca 5 min odstát. Mějte se!