Určitě si to dokážete představit. Velké plány na večeři, těsto na pizzu kyne a najednou zjistíte, že nemáte to nejzákladnější – omáčku na pizzu. Kečup jste automaticky vyloučili, protože ten na pizzu ani náhodou nepatří. Tak co tedy? Přece to rodině nemůžete udělat, když jste jí pizzu slíbili už ráno. Rychle zkontrolujete co vlastně máte ve spíži a začnete improvizovat. Pesto ve skleničce a artyčoky v konzervě, mozzarella v lednici. To vše zní více než dobře.
Toto je naprosto dokonalá vegetariánská pizza a na 100 % u ní platí, že méně, je někdy více. Vegetariánské pizzy jsou obvykle přeplácané různou zeleninou, ale to není případ této. Pesto, které rozetřete na těsto, se s artyčoky nádherně doplňuje. Množství pesta si můžete upravit podle svojí chuti. Já ho dávám tak 5 polévkových lžic, ale dokáži si představit méně i více. Na pesto nasypete strouhaný sýr a na něj naskládáte artyčoky. Kousky v konzervě jsou poměrně velké, já je tedy vždy nakrájím na menší a rovnoměrně rozprostřu na pizzu. To, jestli použijete celou konzervu nebo jen půlku, záleží zase jen na vás. Mně obvykle vystačí jedna sklenička pesta (po cca 200 g) a jedna konzerva artyčoků na 2 pizzy, i když si dokážu představit, že bych použila celou konzervu artyčoků na jednu pizzu. Vegetariánská pizza se dá připravit na x způsobů, ale slibuji vám, že tato vaše chuťové buńky velmi potěší. A to nejen vegetariánů. Udělejte si ji, když si budete chtít trochu pozměnit jídelníček nebo budete mít chuť na něco lehčího.
pizza s pestem a artičoky
Ingredients
- 1 porce těsta na pizzu
- cca 4 až 5 PL (cca 80 g) zeleného pesta, nebo podle chuti
- 200 g strouhané mozzarelly (ne v nálevu!), příp. sýru na pizzu
- cca 200 g - 400 g artyčoků v nálevu (konzervě), nakrájené na menší kousky
Instructions
- Do trouby vložíme pizza kámen (pokud používáme) nebo plech - více v pizza: tipy a triky
- Troubu předehřejeme na 250°C a necháme minimálně 45 - 60 minut naplno hřát.
- Přibližně 30 - 45 minut před pečením vyválíme z těsta placku (kruh) s vyššími okraji, velikosti cca 30 - 35 cm. (Obvykle je těsto tak pružné, že ho jen roztahuji a neválím ho válečkem).
- Vyválené těsto přeneseme na druhý plech, který máme vyložený pečícím papírem. Protože se těsto při přenesení trochu zkroutí, opět ho upravíme a uděláme z něho kruh vel. 30 - 35 cm. Zkrátka tak, aby se nám líbil.
- Na těsto rozetřeme pesto (množství podle chuti - já dávám spíš méně, cca 4 - 5 PL, 80 g).
- Na pesto nasypeme nastrouhaný sýr a na sýr rozprostřeme artyčoky.
- Necháme cca 15 - 20, i 30 minut stát, dokud nebude trouba 45 - 60 minut rozpálená.
- Přendáme pizzu na papíře na rozpálený pizza kámen (nebo na rozpálený plech) - pozor, je neskutečně horký. Papír s pizzou nám po plechu krásně sklouzne a jen opatrně ho upravíme na pizza kamenu nebo horkém plechu. (Necháme u papíru okraje trochu větší, abychom za ně mohli tahat, až budeme pizzu na kamenu upravovat.)
- Pečeme cca 15 - 20 minut, průběžně kontrolujeme, abychom ji nepřipáli.
- Upečenou pizzu opatrně přendáme na studený plec, necháme 5 minut odstát a nakrájíme.
Magdaléna says
Koketuju s myšlenkou na vyzkoušení.
Artičoky v konzervě seženu normálně v supermarketu?
Děkuji
Jarka says
Ano, určitě 🙂
Vladimír Volf says
Dobrý den, jaké se použije pesto?
Děkuji
jarka says
Dobrý den Vladimíre, stačí obyčejné z obchodu.